“Dach nad głową” dobrem bezcennym

Mieszkanie, czyli schronienie lub dach nad głową, uważane jest jako dobro podstawowe, wpływające na nasze poczucie szczęścia, bezpieczeństwa, umożliwiające prowadzenie własnego gospodarstwa domowego i pełnienie ważnych funkcji życiowych .

Posiadanie własnego mieszkania jest dobrem bardzo drogim, dla wielu ludzi trudno dostępnym.  Właścicielem mieszkania można zostać w drodze nabycia nieruchomości lokalowej od  dotychczasowego właściciela ( np. Gminy, Spółdzielni Mieszkaniowej) lub otrzymać w spadku  lub w drodze darowizny.

Tym, co różni zasadniczo kategorię właścicieli mieszkań  od innych osób ( np. najemców) jest nie sama zdolność nabycia własności, ale przede wszystkim  zdolność do utrzymania swojej własności, co jest podstawowym obowiązkiem właściciela.

Wspólnota mieszkaniowa w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych  powstaje z chwilą wyodrębnienia pierwszego lokalu mieszkalnego z mocy prawa.

W skład wspólnoty mieszkaniowej wchodzą zarówno właściciele odrębnych lokali  jak i dotychczasowy właściciel całego budynku, pod warunkiem, że pozostaje nadal  właścicielem części lokali w tym budynku.  Do lokalu, którego  własność została wyodrębniona, mogą przynależeć określone pomieszczenia  ( np. : strych, piwnica, komórka, garaż ). Do pomieszczeń wspólnych budynku zaliczamy: klatki schodowe, strychy, pralnie, suszarnie itp.  Do części wspólnych budynku należą także: fundamenty, ściany konstrukcyjne, dachy, stropy międzykondygnacyjne, przewody kominowe, spalinowe,  wentylacyjne. Przedmiotem współwłasności  są także instalacje wodne, kanalizacyjne, elektryczne, gazowe.

Właściciele lokali mogą określić sposób  zarządzania nieruchomością wspólną i powierzyć zarząd osobie fizycznej albo prawnej.

Administracja Budynków Komunalnych Spółka z o.o. w Walimiu, jako zarządca  114 wspólnot mieszkaniowych, działa na podstawie umowy o zarządzanie zawartej z współwłaścicielami wspólnot.

Zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi polega nie tylko na prowadzeniu prawidłowej gospodarki ekonomiczno-finansowej wspólnoty,  ale przede wszystkim na zapewnieniu bezpieczeństwa użytkowania i właściwej eksploatacji nieruchomości, w tym bieżącego administrowania nieruchomością,  jak również czynności zmierzających do utrzymania nieruchomości w stanie niepogorszonym oraz do uzasadnionego inwestowania w nieruchomość.

Właściwa eksploatacja obiektu, bądź nieruchomości polega przede wszystkim na:

– dokonywaniu bieżących napraw i konserwacji

– dokonywaniu remontów

– utrzymywaniu porządku i czystości

– stałym dostarczaniu do nieruchomości towarów i usług ( np. energii, wody)

– korzystanie z nieruchomości zgodnie z jej przeznaczeniem

– ewentualnym osiąganiu pożytków i przychodów z nieruchomości

Utrzymanie w należytym stanie obiektu budowlanego, jak również jego użytkowanie określają nam również przepisy zawarte w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. – prawo budowlane.

Należy zwrócić szczególną uwagę, że na wykonanie wszystkich większych remontów w budynkach wymagana jest zgoda współwłaścicieli, jak również posiadanie środków finansowych  na koncie wspólnoty mieszkaniowej.

Większość wspólnot na zrealizowanie remontu w swoim budynku zaciągnęła kredyty mieszkaniowe, które są spłacane zaliczkami wpłacanymi na konto funduszu remontowego wspólnoty .

Wiele wspólnot w ten sposób przeprowadziło kapitalne remonty dachów, klatek schodowych, instalacji gazowych, elektrycznych czy kanalizacyjnych, wspólnoty w swoich budynkach wymieniły stolarkę okienną i drzwiową.

Właściciele mieszkań, dla których walory estetyczne obiektu budowlanego, w którym zamieszkują,  nie są obojętne,  współdziałają z zarządcą i podejmują wspólne działania mające na celu poprawę stanu technicznego i estetykę budynku.  Efekty widać  – budynki w naszej gminie pięknieją z roku na rok. Dlatego zachęcamy wszystkich właścicieli mieszkań  i budynków mieszkalnych do dbania o  swoje  nieruchomości i ich otoczenie.

Tekst i foto: Administracja Budynków Komunalnych w Walimiu

1 2 3 4 6 7

b