Zakończył się pierwszy etap renowacji średniowiecznych unikatowych malowideł, odkrytych przypadkowo podczas remontu kościoła w Niedźwiedzicy
– Gdy Kolumb odkrywał Amerykę ktoś malował freski w kościele pw. Świętego Mikołaja w Niedźwiedzicy. Takie skarby rzadko się odkrywa. O tych malowidłach nie ma informacji w dostępnej literaturze, ponieważ przez setki lat nikt o nich nie wiedział – mówiła dokładnie rok temu Anna Kościów – konserwator dzieł sztuki, która najpierw dokonała odkrycia polichromii, potem określiła wiek malowideł przedstawiających sceny z życia świętych na koniec XV lub początek XVI w, a w roku bieżącym pracowała przy konserwacji dzieł sztuki.
O skarbie nikt by się nie dowiedział, gdyby nie oddolna inicjatywa mieszkańców wsi, którzy byli pomysłodawcami remontu kościoła, a Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków nakazał wykonania badań stratygraficznych. Ten przykład inicjatywy oddolnej wraz z ciągłą wzajemną motywacją oraz gromadzeniem środków własnych zaowocował tak wielką niespodzianką.
Pierwszy etap konserwacji malowideł został już zakończony. Konserwacji technicznej i estetycznej poddane zostały na początek dwa elementy malowideł, oba umieszczone na ścianie północnej kościoła: „Święty Marcin i wić roślinna” oraz „Święty Młodzieniec lub Święta”.
W trakcie konserwacji pierwszej polichromii obok postaci Św. Marcina pojawiły się jeszcze trzy inne. Być może jedna z nich przedstawia patrona kościoła – Świętego Mikołaja.
Natomiast malowidło zatytułowane i opisane w rejestrze zabytków „Święty Młodzieniec lub Święta”, po przeprowadzeniu prac konserwacyjnych okazało się być wizerunkiem świętego Krzysztofa z Dzieciątkiem Jezus na barkach.
Dotychczasowe prace konserwacyjne w kościele finansowane były z następujących dotacji:
z budżetu Gminy Walim, Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także środków zebranych przez parafian i innych sponsorów.
Fotografie/użyczone: Anna Kościów
Tekst: J.S.
Poniżej fotografie malowideł po konserwacji.
Święty Krzysztof z Dzieciątkiem Jezus na barkach
Święty Marcin