W dniach od 6 do 8 czerwca na terenie kraju zostanie przeprowadzone ćwiczenie pod kryptonimem RENEGADE – SAREX 17/I, którego celem jest przeciwdziałanie atakom z powietrza stwarzającym potencjale zagrożenie.
Zadanie ostrzegania i alarmowania ludności jest wykonywane przez każdego szefa obrony cywilnej na administrowanym przez niego terenie. Na szczeblu wojewódzkim jest nim wojewoda, w powiecie starosta, w mieście prezydent lub burmistrz, natomiast w gminie wójt. Syreny alarmowe są częścią systemu ostrzegania i alarmowania, powinny być włączane w sytuacjach rzeczywistego zagrożenia.
Scenariusz ćwiczenia organizowanego przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej zakłada naruszenie przestrzeni powietrznej Rzeczpospolitej Polskiej przez statek powietrzny o statusie RENEGADE, stwarzający potencjalne zagrożenie dla ludności cywilnej.
W ramach ćwiczenia w wybranych miastach, powiatach i województwach zgodne z trasą przelotu podejrzanego statku zostaną uruchomione syreny alarmowe.
1) akustyczny sygnał alarmowy: „ogłoszenie alarmu” – modulowany dźwięk syreny w okresie trzech minut;
2) akustyczny sygnał alarmowy: „odwołanie alarmu” – ciągły dźwięk syreny w okresie trzech minut.
Organizatorzy apelują o traktowanie nadawanych sygnałów jako ćwiczenia, a nie rzeczywistego zagrożenia.