Sensacyjne odkrycie na Zamku Grodno. Eksploratorzy potwierdzają średniowieczną legendę!

Zamek Grodno od lat swym urokiem i tajemniczością przyciąga do Zagórza Śląskiego niezliczone grono turystów oraz miłośników i badaczy historii. Tak też było pod koniec września br., bowiem archeolodzy oraz członkowie GEMO – Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika “Odkrywca”, utworzonej przy Instytucie Badań Historycznych i Krajoznawczych,  powrócili na naszą średniowieczną perłę, by po raz kolejny spróbować zgłębić jej tajemnicę. I tym razem dokonali przełomowego odkrycia, gdyż  ich ustalenia mogą pomóc w potwierdzeniu legendy o dacie założenia warowni. 

Badacze, chcąc uchylić choć rąbka skrzętnie skrywanej przez Zamek Grodno tajemnicy, tym razem swoją uwagę  skierowali na nasyp znajdujący się pomiędzy zamkowymi murami. I choć sceptycy sugerowali im,  iż nasyp powstał w całości już po wojnie i można znaleźć w nim wyłącznie niewiele warte kapsle i kable, to nie zniechęciło to eksploratorów.

– Chcieliśmy uzyskać odpowiedź na pytanie, co kryje się pod tym zagadkowym nasypem. Nasze badania polegały na przeprowadzeniu sondażowego wykopu archeologicznego – relacjonuje Łukasz Orlicki z miesięcznika “Odkrywca”.

Większa część nasypu rzeczywiście okazała się mieszaniną gruzu, ziemi i fragmentów naczyń, prawdopodobnie wyrzuconych już po wojnie w ramach prac prowadzonych w obrębie zamkowego dziedzińca. Jednak pod współczesną warstwą ukazał się obszar spalenizny z zabytkami sugerującymi, iż zamek spłonął w XVII wieku.

– Warstwa spalenizny świadczy o pożarze, który strawił część zamku. Pochodzi prawdopodobnie z okresu buntu chłopskiego, który ogarnął okoliczne wsie – dodaje Orlicki.

Jednak uwagę badaczy przykuło to, co znaleźli niżej, a mianowicie dotarli do warstwy, która pochodzi z początków istnienia warowni.

– Poniżej w wykopie archeologicznym zaczęły pojawiać się zabytki pochodzące najprawdopodobniej z przełomu XII i XIII wieku! To pierwszy odnaleziony tu ślad pochodzący z tak odległego okresu, bo choć pierwsze wzmianki o zamku pojawiają się w XIV wieku, to legendy przypisują budowę zamku Bolkowi I Surowemu. Dopiero teraz udało się natknąć na ślady potwierdzające tę opowieść – dodają badacze.

I jak tu nie wierzyć, że w każdej legendzie tkwi ziarno prawdy?

Jak nas zapewniono to nie koniec badań, gdyż prace będą kontynuowane.

Więcej w tej sprawie na www.facebook.com – Odkrywca oraz www.tvn24.pl

Foto/ użyczone: Odkrywca

odkrywka 1 odkrywka 7 odkrywka 5 odkrywka 6 odkrywka 2 odkrywka 3 odkrywka4