Marcin Wałęcki

Gmina Walim położona  w niezwykle malowniczym zakątku Dolnego Śląska, otoczona górami,  lasami, rzekami i strumykami, na co dzień obcuje z przebogatą matką naturą. Na terenie naszej Krainy sowiogórskich tajemnic oprócz wielu atrakcji turystycznych, min. tj. Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim, Sztolnie Walimskie, Jezioro Bystrzyckie wraz z zaporą, pomniki przyrody oraz pamięci, urokliwe kościoły i stare cmentarz, mamy także liczne szlaki piesze i trasy rowerowe, wyciągi narciarskie oraz miejsce do kąpieli. Nasza Gmina pełna historii, tajemnic i atrakcji, obfituje również w lokalnych  twórców-wytwórców, rzemieślników zajmujących się  działalnością artystyczną oraz użytkową. W swojej twórczości wykorzystując różnorodne materiały, niejednokrotnie wplatają elementy tradycyjne oraz  nowatorskie. Zapraszamy do zapoznania kolejnego naszego gminnego twórcy-wytwórcy oraz kilku jego prac.  

Marcin Wałęcki​ od 3 lat zajmuje się swoim hobby, a mianowicie tworzy drewniane kufle   w małym warsztacie znajdującym się w Niedźwiedzicy. Swoją przygodę z kuflami rozpoczął  od wykonania małego na ok. 300 ml drewnianego kubka, który miał służyć jako artefakt podczas sesji RPG (Role- Playing Game). Z czasem poznając drewno i dowiadując się z różnych źródeł o nim coraz więcej, udoskonalał swoją technikę rękodzielniczą. Dziś potrafi wykonać różnorodnej wielkości kufle, od bardzo małych do pojemności 1 litra. Całemu procesowi “ręcznego” wytwarzania kufli towarzyszą takie narzędzia jak: dłuto półokrągłe, różnego rodzaju piły do drewna, papier ścierny oraz tarnik.

Więcej na: https://www.facebook.com/drewniane.kuf

g 6 t

09 0 2 c s n 9